ИА „Автомобилна администрация“ информира, че протестите на земеделските производители в Северна Гърция продължават и създават значителни затруднения за движението на международния автомобилен транспорт. Недоволството в сектора доведе до периодични блокади на ключови гранични пунктове и пътни артерии, като ситуацията се променя динамично в рамките на деня.
Гранични пунктове – актуална обстановка:
– ГКПП „Кулата–Промахон“: отворен, но има заявки за блокада на ТИР между 12:00–20:00 ч.
– ГКПП „Капитан Петко войвода–Орменион“: отворен, очаквана блокада на тежкотоварни без фиксиран час.
– ГКПП „Илинден–Ексохи“: отворен, заявена блокада за ТИР 12:00–21:00 ч.
– ГКПП „Богородица–Евзони“ (към РСМ): затваряне за всички МПС 12:00–16:00 ч., с вероятно ново затваряне вечерта.
– ГКПП „Кипи–Ипсала“ (Турция): изградена блокада; ограничено пропускане предимно на гръцки ТИР или бързоразвалящи се стоки.
Пътна инфраструктура – основни затруднения:
– Магистрала А1 (Малгара, край Солун): движението към Атина е спряно; посоката към Солун се блокира почасово.
– Достъп до летище Солун: силно затруднен; контролира се от полиция и протестиращи.
– Магистрала „Егнатия Одос“ (А2): потвърдени блокади в районите на Комотини и Ксанти.
– Район Солун: блокирани пътни точки в Халкидон, Дервени, Гипсохори;
– Път Серес–Солун (старият): обявен почасов блокаж от 13:00 ч.
Очаквани последствия за българските превозвачи:
– забавяния в международния транзит;
– допълнителни разходи поради отклонения на маршрути;
– риск от загуби при превоз на нетрайни стоки;
– възможни прекъсвания на вериги за доставки.
Напрежението остава високо, а обявените от гръцкото правителство мерки засега не водят до намаляване на протестната активност. Възможно е блокадите да продължат и през зимния период и да обхванат допълнителни участъци.
ГК–Солун препоръчва на всички пътуващи да следват единствено указанията на полицията на място, тъй като в момента не може да бъде гарантиран постоянен безопасен маршрут. Блокадите се променят по часове.